м. Дніпро, вул. Троїцька, 21Г, кабінет №557
Вам передзвонити?
Перевірка документів працівниками військкоматів: чи мають право і коли?

В період військового стану та у відповідності до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військове командування разом із військовими адміністраціями можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування проводити:

- перевірку документи у осіб, а в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян.

На виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану», КМУ прийняв Постанову від 29.12.2021р. №1456 «Про затвердження Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану», якою регулюються підстави для перевірки документів в умовах воєнного стану. Цим же порядком визначений перелік уповноважених осіб, які мають право здійснювати перевірку документів.

Хто має право здійснювати перевірку документів?

На період воєнного стану право на перевірку документів мають уповноважені особи, які визначені в наказі коменданта.

Уповноваженою особою є - посадова особа, яка призначається наказом коменданта та якій надано повноваження щодо перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану.

Перевірка документів може запроваджуватись на підставі наказу військового командування разом із військовими адміністраціями.

В такому наказі призначається комендант та в цьому ж наказі перелічуються повноваження коменданта.

Комендант має право видавати накази, якими надається право певним посадовим особам силових структур на перевірку документів та такими структурами є посадові особи:

- Національної поліції,

- СБУ,

- Національної гвардії,

-Держприкордонслужби,

- ДМС,

- Держмитслужби

- Збройних Сил.

Як бачимо Збройні Сили можуть бути в наказі коменданта.

Органи військового управління входять в структуру Збройних Сил України.

ТЦК та СП відносяться до органів військового управління, що передбачено Переліком органів військового управління , юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міста Києва або Севастополя, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 20 травня 2016 року № 270.

Відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ від 23 лютого 2022 р. № 154  територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються оперативному командуванню, в зоні відповідальності якого вони перебувають згідно з військово-адміністративним поділом території України.

Цим же Положенням визначено, що штатні посади територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки комплектуються військовослужбовцями, державними службовцями та працівниками Збройних Сил (далі - працівники) відповідно до їх штату та штатного розпису.

Отже, комендант може уповноважувати представників ТЦК та СП на перевірку документів, однак перевірка документів можлива лише в передбачених випадках.

 Коли можлива перевірка документів представниками ТЦК та СП?

 Перевірка документів, що посвідчують особу може проводитись в наступних випадках:

  • якщо людина має зовнішні ознаки, схожі на ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
  • якщо особа має ознаки того, що вона вчинила або має намір вчинити правопорушення;
  • якщо особа, в якої вимагаються пред’явити паспорт перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом;
  • якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші заборонені речі,;
  • особа перебуває в місці вчинення кримінального, адміністративного правопорушення або ДТП, іншої надзвичайної події;
  • якщо зовнішні ознаки людини (кров на одязі, тілесні ушкодження і т.д.) дають достатні підстави вважати, що вона причетна до вчинення правопорушення;
  • порушення особою відповідних заборон, наприклад комендантської години.

Це виключний перелік підстав для перевірки документів і якщо такі підстави відсутні, то підстави вимагати пред'явити паспорт відсутні та громадянин має право відмовитись надавати такі документи.

Якщо у вас виникли питання з приводу теми статті, будем раді на них відповісти. Якщо вам потрібен адвокат для захисту інтересів, просимо звертатись за контактами, що вказані на цьому сайті.

Потрібна консультація Адвоката?
Залиш заявку на консультацію Адвоката! Ми зв'яжемося з Вами для вирішення Вашого питання найближчим часом!
Наші головні переваги
Досвід ведення судових справ

Великий досвід

Адвокат Альона Забара має у своїй практиці величезну кількість виграних справ у різних юридичних сферах і галузях практики.

Швидкість роботи

Швидкість роботи

Вам не доведеться довго чекати на вирішення вашого питання і я подбаю, щоб швидкість рішення не вплинула на якість послуг, що надаються.

Індивідуальний підхід

Індивідуальний підхід

Індивідуальний підхід адвоката в роботі полягає в тому, що для кожного клієнта адвокат розробляє індивідуальну стратегію захисту.

Великий спектр послуг

Великий спектр послуг

Наше бюро має велику сферу акредитацій та можемо працювати у різних практиках. Ми точно знайдемо правильне вирішення Вашої проблеми.

Зворотній дзвінок
Зв'яжемось з Вами найближчим часом!
Дані будуть використані лише для зв'язку з Вами!
×
Консультація
Зв'яжемось з Вами найближчим часом!
Дані будуть використані лише для зв'язку з Вами!
×