Ліквідація – як один із шляхів припинення юридичної особи

На сьогоднішній день юридична особа може припинити свою діяльність в результаті передання всього свого майна, прав та обов´язків іншим юридичним особам — правонаступникам. Правонаступництво можливе шляхом:

  • злиття, яке передбачає припинення діяльності двох або більше юридичних осіб і передачу всіх прав та обов´язків одній новій створеній в результаті таких дій юридичній особі;
  • приєднання — припинення діяльності однієї юридичної особи і передачу всіх прав і обов´язків іншій юридичній особі;
  • поділу — припинення діяльності однієї юридичної особи і передачу у відповідних частках усіх прав та обов´язків кільком юридичним особам — правонаступникам;
  • перетворення, що передбачає зміну організаційно-правової форми юридичної особи, в результаті чого до новоствореної юридичної особи переходять права і обов´язки попередньої, або в результаті добровільної ліквідації, яку ми розглянемо більш детально.

Ліквідація – це процедура, в результаті якої юридична особа повністю припиняє свою діяльність, без передання своїх прав та обов’язків правонаступникам.

Рішення про ліквідацію оформлюється Протоколом загальних зборів учасників. Після чого підписаний Протокол подається державному реєстратору і вноситься запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про те, що юридична особа перебуває в процесі припинення.

Порядок ліквідації юридичної особи за самостійним рішенням регулюється Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадсбких формувань», Цивільного кодексу України, Господарського кодексу  України, тощо.

Юридична особа зобов’язана повідомити контролюючі органи за місцем перебування її на обліку про припинення діяльності; виявляє та повідомляє кредиторів і направляє їм відповідні повідомлення з пропозицією направити свої боргові вимоги; звільняє працівників; закриває розрахункові рахунки, анулює всі свідоцтва, ліцензії. Тоді можна зніматись з обліку в контролюючих органах та отримати від податкового органу та управління пенсійного фонду довідок про відсутність заборгованості по сплаті податків, зборів та про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а також страхових внесків і підписати обхідний лист.

Після чого необхідно передати до архівної установи документи, які підлягають тривалому зберіганню та отримати відповідну довідку.

Кінцевим етапом в процедурі ліквідації підприємства є внесення державним реєстратором до Реєстру даних про проведення реєстрації припинення юридичної особи шляхом ліквідації.

Якщо у Вас попереду процедура добровільної ліквідації і Ви не знаєте з чого розпочати, ми можемо допомогти у вирішенні Вашого питання, від надання консультації до закриття юридичної особи.