м. Дніпро, вул. Троїцька, 21Г, кабінет №557
Вам передзвонити?

Мирова угода в господарському процесі

В господарському спорі сторони мають право укласти мирову угоду. Відповідно до ч. 7 ст. 46 Господарського процесуального кодексу України сторони можуть примиритися, у тому числі шляхом медіації, на будь-якій стадії судового процесу.

Результат домовленості сторін може бути оформлений мировою угодою.

Як бачимо, закон дозволяє укласти мирову угоду на будь-якій стадії процесу, однак до виходу судді до нарадчої кімнати.

Мирова угода може бути укладена на стадії апеляційного та касаційного провадження.

Мирова угода в господарському процесі укладається в письмовій формі та в такому документі сторони визначають умови свого примирення. В мировій угоді  сторони погоджують в якій частині позовні вимоги визнаються відповідачем, а в якій позивач готовий поступитись. Зокрема, якщо позивач вимагав стягнення основної заборгованості, а також штрафних санкцій, у випадку укладення мирової угоди, позивач має право зменшити суму штрафних санкцій або взагалі від них відмовитись.

В мировій угоді сторони також можуть погодити відстрочку та/або розстрочення суми заборгованості, а також за чий рахунок відбувається покриття судових витрат по оплаті судового збору та витрат на адвоката.

Якщо сторони під час укладення мирової угоди не передбачили порядку розподілу судових витрат, кожна сторона у справі несе половину судових витрат (ч. 4 ст. 130 ГПК України).

Позивач може просити суд повернути 50% сплаченого судового збору у випадку укладення мирової угоди в господарському процесі.

У мировій угоді сторони можуть вийти за межі предмета спору за умови, якщо мирова угода не порушує прав чи охоронюваних законом інтересів третіх осіб.

Мирова угода затверджується судом, про що суд постановляє ухвалу, в якій викладає основні умови угоди.

Угода є двостороннім договором, який погоджується сторонами, однак стосується не поставки товару чи виконання робіт чи заміною існуючого зобов’язання, а містить умови виконання існуючого зобов’язання  чи умов розв’язання спору, який виник між сторонами.

В Постанові ВС від 21.05.2019р. по справі 916/2889/13, Суд зазначив, що на відміну від звичайного договору, мирова угода укладається в процесі розгляду справи у господарському суді у формі та на умовах, передбачених процесуальним законодавством; підлягає затвердженню господарським судом; припиняє процесуально-правові відносини сторін; якщо мирова угода не виконується добровільно, вона виконується в порядку, встановленому для виконання судового рішення. Тобто мирова угода не є договором у цивільному/господарському-правовому розумінні, оскільки порядок її укладення та затвердження регламентовано положеннями ГПК України, проте вона має на меті припинення спору на умовах, погоджених сторонами та затверджених судом (наведена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24.04.2018 у справі №904/8731/17 і від 20.06.2018 у справі №913/869/14).

Ч. 5 ст. 192 ГПК України визначені умови, коли суд відмовляє в затвердженні мирової угоди:

1) умови мирової угоди суперечать закону або порушують права чи охоронювані законом інтереси інших осіб, є невиконуваними; або

2) одну із сторін мирової угоди представляє її законний представник, дії якого суперечать інтересам особи, яку він представляє.

Крім того, мирову угоду не можна укладати, коли позивач відмовляється від позовних вимог повністю, оскільки це нівелює сенс мирової угоди.

На цьому наголошував Верховний Суд в Постанові від 11.01.2023р. по справі 461/56/20: «…мирова угода укладається щодо прав і обов’язків стосовно предмета спору, а не вчинення процесуальних дій. Відмова від позову є процесуальною дією, відмінною від укладення мирової угоди…».

Після затвердження мирової угоди, така є обов’язковою для сторін. Ухвала про затвердження мирової угоди в господарському процесі є виконавчим документом, а тому випадку ігнорування умов такої угоди, мирова угода може бути виконана в примусовому порядку.

У випадку укладення мирової угоди в господарському процесі, провадження по справі закривається.

У випадку, якщо вам необхідна допомога адвоката по складенню мирової угоди в господарському процесі, радимо звернутись до Адвокатського бюро «Альони Забари», де ви отримаєте професійну допомогу адвоката.

Потрібна консультація Адвоката?
Залиш заявку на консультацію Адвоката! Ми зв'яжемося з Вами для вирішення Вашого питання найближчим часом!
Наші головні переваги
Досвід ведення судових справ

Великий досвід

Адвокат Альона Забара має у своїй практиці величезну кількість виграних справ у різних юридичних сферах і галузях практики.

Швидкість роботи

Швидкість роботи

Вам не доведеться довго чекати на вирішення вашого питання і я подбаю, щоб швидкість рішення не вплинула на якість послуг, що надаються.

Індивідуальний підхід

Індивідуальний підхід

Індивідуальний підхід адвоката в роботі полягає в тому, що для кожного клієнта адвокат розробляє індивідуальну стратегію захисту.

Великий спектр послуг

Великий спектр послуг

Наше бюро має велику сферу акредитацій та можемо працювати у різних практиках. Ми точно знайдемо правильне вирішення Вашої проблеми.

Зворотній дзвінок
Зв'яжемось з Вами найближчим часом!
Дані будуть використані лише для зв'язку з Вами!
×
Консультація
Зв'яжемось з Вами найближчим часом!
Дані будуть використані лише для зв'язку з Вами!
×